Yerel , genel ve harici CSS kullanımı.

         CSS bir çok biçimlendirme özelliklerinin (yazı tip,boyut-renk,hizalama,kenarlık,arkaplan resimleri ,boyutlar vs . . .) web ekranına basılmasını kolaylaştıran tasarım dilidir.Eğer CSS olmasaydı .Web sayfalarındaki kodlar çok daha fazla olurdu . CSS’yi bir kez tanımladıktan sonra  sitenizdeki tüm web sayfalarında kullanabilirisiniz. Tanımladığınız CSS’de değişiklik yaptığınızda , kullandığınız tüm sayfalar etkilenir.Örneğin bir sitede başlık renklerini değiştirmek için tüm sayfalarda oynama yapmanız gerekmez.Tanımladığınız CSS ‘ yi değiştirince tüm sayfalardaki başlıklar değişir.Bu açıdan kolaylık ve pratiklik sağlar.3 tür kullanımı vardır.

  1. YEREL CSS
  2. GENEL CSS
  3. HARİCİ CSS

YEREL CSS=Biçimlendirme özelliklerinin html etkitelerinin içine yazıldığı kullanımdır.Sadece kullanıldığı satıra etki eder.

GENEL CSS=Biçimlendirme özelliklerinin <head> tagleri arasına yazıldığı kullanımdır.Tüm sayfaya etki eder.

        Yukarıda görüldüğü gibi “genel” isimli CSS sayfa başında (<head> tagleri arasında ) bir kez tanımlanıyor ve sayfa içinde istenilen yerde kullanılıyor.

 

HARİCİ CSS=Biçimlendirme özellikleri html sayfasından ayrı bir sayfaya yazılır.Sayfaya isim verirken uzantısı css olarak kaydedilir. İstenilen tüm sayfalar  etki eder.

Aşağıdaki dosyayı stil.css olarak kaydedelim.

Harici CSS’ (stil.css) i kullanmak istediğimiz sayfalara aşağıdaki kod yazılır.(<head> tagleri arasına)

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir