Yazılım (Software) Nedir?

        Elektronik aletlerin, tanımlanan bir işi yerine getirmeleri için bilgisayar dilinde hazırlanan komutlara yazılım denir. Kısaca bilgisayar sistemini çalıştıran ve sistemin çalışmasını, iş yapmasını sağlayan programdır. Örnek, ekrandaki bir görselin ya da metnin yazıcıdan çıkarılması işletim sisteminin gerçekleştirdiği işlerden biridir. Bilgisayarın açılması, ayarların yapılması işletim sisteminin gerçekleştirdiği işlemlerdir. Bilgisayarlarda kullanılan tüm programlara yazılım denilir. İşletim sistemi (Windows); kelime işlemci (Microsoft Word) programları; Winamp ( MP3 müzik programı); Winzip ( Dosyaları sıkıştırma programı) ve oyunlar birer bilgisayar yazılımıdır.  Bilgisayar yazılımları 2 ana gurupta incelenir.    

Yazılım (Software) Çeşitleri:   Yazılım çeşitleri sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılır.

    1.Uygulama Yazılımları: Belirli konulara ait problemlerin çözümü için programlama dillerinden biri ile yazılan programlara denir. Hangi işletim sistemi için yazılmışsa o işletim sistemi altında çalışır. Tüm sistem programlarının en temel yazılımı işletim sistemidir. Bilgisayarın yazılım ve donanım kaynaklarını kontrol eder ve kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının çalışmasını ve denetlenmesini sağlar.  

       2.Sistem Yazılımları: Bilgisayarın ilk açıldığı andan itibaren kullanıldığı süre boyunca görev yapan ana yazılıma denir. Program dilleriyle hazırlanan yazılımların sorunsuz şekilde çalışmasına yardımcı olan yazılımlardır. Sistem yazılımları bilgisayarın kullanılması için gerekli olan ana fonksiyonları sağlayarak, bilgisayar donanımına ve sistemin yürütülebilmesine yardım ederler. 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir