Code.org ile kodlama eğitimi

      Geleceğin programcılarını küçük yaşlardan itibaren yetiştirmek için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir oluşum . Amaç herkese kodlama eğitimi vermek . Programcılığın ilk adımı algoritma ve akış diyagramıdır . Bu konuları code.org oyunlarla öğretir . Normal oyunlardan farkı ise klavye tuşları yerine bloklar kullanılması.Oyunu hedefe götürmekiçin bu bloklar bir biri ardına eklenir.Oyunlar oynandıkça beyinde algoritmik düşünme gelişir . Kodlama mantığı oluşur.Bu sayede ilerde programlama dilleri daha rahat öğrenilebilecektir. Bu mantık iyi oturunca program da yapılan hatalara çok daha kolay çözüm üretilir.

Bill Gates, Mark Zuckerberg, will.i.am, Chris Bosh, Jack Dorsey, Tony Hsieh, Drew Houston, Gabe Newell, Ruchi Sanghvi, Elena Silenok, Vanessa Hurst, ve Hadi Partovi gibi ünlülerin yer aldığı tanıtım videosu .

Öğrenci ve eğitmenler siteye ücretsiz olarak kayıt olabilir.Eğitmenler sınıflar oluşturarak öğrencilerini bu sınıflara ekleyebilir.Öğrencilerin ilerlemelerini takip edebilirler.

Bir örnek yapalım.Amaç ayçiçeğine ulaştıracak blokları doğru şekilde kullanmak.Mesela aşağıda “kadar tekrarla” bloğunun üzerinde ay çiçeği resmi var.Pembe alan içerisindeki kodlar ayçiçek üzerine gelinceye kadar çalışır.Programlamada bu bloğun karşılığı while döngüsüdür.”Eğer sağa doğru yol varsa bloğu” ise şart bloğudur.Programlamada bu bloğun karşılığı if deyimidir.Eğer şart gerçekleşiyorsa , yani sağa doğru yol varsa sağa döner ve ilerler.Yoksa , Eğer bloğu içindekiler çalışmaz ve sağa dönüş yapmadan ilerler.

https://code.org/

Program Kodları

Aşağıdaki örnekte ise 36º lik açılarla 10 adet kare çiziliyor.”Tekrarla” bloğunun programlamadaki karşılığı for döngüsüdür.Tekrarla bloğu içerisindekiler üzerindeki sayı kadar tekrarlanıyor.

https://code.org

Program Kodları

http://code.org

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir