Flash AS3 sahneler arası geçiş

   Daha önceden yapılan flash buton animasyonu kullanılarak flash’ta web taslağı oluşturalım.Anasayfayı linkleri verildikten sonra kopyalayıp diğer sayfaları oluşturalım.Bundan önce yapmamız gereken sayfalara link vermek.Önce linklerden başlayalım.Animasyonun bitmiş hali aşağıdadır.

İşlem adımları . . .

Buton animasyonun oluşturduğumuz sayfayı kullanalım .Buradan bakınız . İlgili fla dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Arlaplan katmanına text aracıyla “sitemize hoşgeldiniz” yazılır.

Sayfa (sahne) çoğaltılmadanönce linkleri verelim.Butonları isimlendirmeliyiz.Anasayfadan başlayalım.Butonumuzu seçerek “anasayfa” ismini verdik kırmızı çerçeveli alandan .

Anasayfa butonunun birinci karesini seçip F9 ‘ a basalım . Action script paneli açılır .

Anasayfa butonunun birinci karesini seçip aşağıdaki kodları yazalım.1 numaraya butona verdiğimiz ismi , 2 numaraya çağırdığımız fonksiyon ismi , 3 numaraya da oluşturduğumuz fonksiyon ismini yazdığımıza dikkat edelim.fonksiyon adına “f1” adını verdik.Gideceği sahne olarak “Sahne 1” adı verilir.

anasayfa.addEventListener(MouseEvent.CLICK, f1);

function f1(event:MouseEvent):void
{
MovieClip(this.root).gotoAndPlay(1, “Sahne 2”);
}

Hakkımızda sayfası linkini verelim.Butonumuzu seçerek “hakkimizda” ismini verdik kırmızı çerçeveli alandan .

“hakkimizda” butonunun birinci karesini seçip F9 ‘ a basalım . Action script paneli açılır .

“hakkimizda” butonunun birinci karesini seçip aşağıdaki kodları yazalım.1 numaraya butona verdiğimiz ismi , 2 numaraya çağırdığımız fonksiyon ismi , 3 numaraya da oluşturduğumuz fonksiyon ismini yazdığımıza dikkat edelim.fonksiyon adına “f2” adını verdik.Gideceği sahne olarak “Sahne 2” adı verilir.

hakkimizda.addEventListener(MouseEvent.CLICK, f2);

function f2(event:MouseEvent):void
{
MovieClip(this.root).gotoAndPlay(1, “Sahne 2”);
}

Ürünler sayfası linkini verelim.Butonumuzu seçerek “urunler” ismini verdik kırmızı çerçeveli alandan .

“urunler” butonunun birinci karesini seçip F9 ‘ a basalım . Action script paneli açılır .

“urunler” butonunun birinci karesini seçip aşağıdaki kodları yazalım.1 numaraya butona verdiğimiz ismi , 2 numaraya çağırdığımız fonksiyon ismi , 3 numaraya da oluşturduğumuz fonksiyon ismini yazdığımıza dikkat edelim.fonksiyon adına “f3” adını verdik.Gideceği sahne olarak “Sahne 3” adı verilir.

 

İletişim sayfası linkini verelim.Butonumuzu seçerek “iletisim” ismini verdik kırmızı çerçeveli alandan .

“iletisim” butonunun birinci karesini seçip F9 ‘ a basalım . Action script paneli açılır .

“iletisim” butonunun birinci karesini seçip aşağıdaki kodları yazalım.1 numaraya butona verdiğimiz ismi , 2 numaraya çağırdığımız fonksiyon ismi , 3 numaraya da oluşturduğumuz fonksiyon ismini yazdığımıza dikkat edelim.fonksiyon adına “f4” adını verdik.Gideceği sahne olarak “Sahne 4” adı verilir.

Butonlarımızı linklendirme işlemi sonaerdi.Sayfaları (sahneleri çoğaltma işlemine geçelim.Pencere menüsü –> Diğer araçlar –>Sahne seçilir.

Gelen sahne penceresinde “Sahne 1 ” seçilir kırmızı alan içerisindeki “Sahneyi çoğalt ” düğmesi tıklanarak sahne çoğaltılır.

Çoğaltılan sahneye “Sahne 2 ” adı verilir.

Çoğaltma işlemi 2 kez daha yapır , toplamda 4 sahne olur.

Sayfa içeriklerini değişelim.Sahne 1 aynen kalıyor.Sahne 2’ye gelip “sitemize hoş geldiniz” yazısını “hakkımızda sayfası” olarak değiştirelim.

Sahne3’e gelip “sitemize hoş geldiniz” yazısını “ürünler sayfası” olarak değiştirelim. Sahne 4’e gelip “sitemize hoş geldiniz” yazısını “iletişim sayfası” olarak değiştirelim. Ctl+Enter’la çalıştırdığımızda hata verir.Bunun sebebi ilk sayfada (Sahne 1) oluşturulan fonksiyonları diğer çoğaltılmış olan sayfalardan silmemiz gerekir.Sahne 2-3 ve 4 ‘deki f1,f2,f3,f4 fonksiyonlarını silmeliyiz.Çünkü aynı isimde başka fonksiyon oalamaz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir