SEO (search engine optimization)

        Arama motorları(Google,Yandex,Yahoo,Bing vs …) belirli aralıklarla internet ortamını tarar.Yeni yayınlanmış site var mı? kontrol eder.Site internette yayınlandıktan sonra hiç bir şey yapılmasa bile arama motorları web siteyi bulur , ve indexler.Fakat bu indexleme istenilen tarzda değildir.Ön planda web sitesinin ana sayfası olması gerekirken , site içerisindeki farklı sayfalar indexlenebilir.Ya da sitenin açıklama kısmında , ön planda olmaması gereken bir metin gözükür. Ya da web sitesi arama sonuçlarının 10. sayfasında gözükebilir.Bunlar istenemeyen durumlardır .Google’a bir kelime aratıldığında , çıkan sonuçlardan ilk sayfada olanlar tıklanır . Kullanıcıların çoğu ikinci sayfadaki arama sonuçlarına bakmaz . İlk sayfada hangi siteler varsa onladan birine tıklar.Ve aradığına ulaşır.Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda olması önemlidir . Bu açıdan arama motorlarına web sitesini tanıtmak gerekir.Web sitelerini , arama motorlarında çok daha iyi tanınacak hale getirmeye SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizayonu .) denir .

           Arama yapıldığında ; web sitenin açıklaması , hangi anahtar kelimelerle aranacağı , içeriğinin başlıklar halinde gözükmesi de çok önemlidir .

               Hepsi için kriterler vardır. Örneğin “site açıklaması 160 karakterden az olmalıdır” , “anahtar kelime uzunluğu 260 karakterden az olmalıdır” , “Sayfa başlık boyutu 70 karakterden az olmalıdır” gibi .Bu işlemler HTML etiketleriyle yapılarak optimizasyon sağlanır.Ayrıca web sitesinin içeriği kullanılan kod miktarından fazla olmalıdır .

        Aranma kriterlerini web site yayıncısı belirleyebilir.Hatta hiç bir arama motorunda web sitesinin gözükmemesini de sağlayabilir .

Amaç ziyaretçi sayısını arttırmaksa bu seçenek düşünülmez.SEO işleminde daha bir çok kriter yer alır . Bu kriterlerden bazıları sitede kullanılan resimler , linkler , CSS ve JavaScript Kodlar , site açılma/yüklenme zamanı , sosyal medyada beğenilme sayıları , alexa dünya sıralaması , dosya boyutları vs . . .

         Bir şirketin ceo’su nasıl şirketini büyütmek için yeni pazarlar arıyorsa ,SEO işlemi de web sitelerini arama motorlarında en iyi şekilde gözükecek hale getirir.

         Web sitesinin SEO Analizini ücretsiz olarak yapan bir çok internet sitesi var . Yapılan SEO analizinde , eksiklikler ve başarılı yönler görülebilir . Analiz sonucunda SEO puanı çoğu sitede 100 üzerinden verilir.Eksiklikler giderilip site tekrar analize sokulduğunda puan artar.Bu internet siteleri aynı zamanda ücretli SEO işlemi de yapmakta . Biraz HTML bilgisiyle , biraz da araştırmayla SEO işlemi ücretsiz olarak yapılabilir.

           SEO işlemi sonunda site arama motorlarında üst sıralara yükselecek.Arama motorları tarafından iyi tanınacak ve ziyaretçi sayısı artacaktır.


Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir