Vr 360 sanal gerçeklik

      Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan video teknolojisi VR . Konuyla ilgili araştırmalarda sanal gözlük nedir? , Nasıl kullanılır ? ,fiyatları gibi bilgiler ve videolar yer alıyor bu makalede.

Youtube VR 360 Sanal Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Online video sitesi deyince ilk akla gelen Youtube, yeniliklerle kullanıcılarına hizmet etmeye devam ediyor. Youtube VR 360 sanal gerçeklik, video izlemede çığır açacak cinsten. Özellikle mobil cihazlarda kullanılan ve videonun içerisinde 360 derece hareket etmemizi sağlayan bu özellikle kullanıcılar izledikleri videodan büyük keyif almaktadır. Pratikte bu kadar basit bir yorum ile sizlere aktardığımız bu özellik, hiç de yabana atılmayacak bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Dünyada yaygınlaşmaya başlayan, Youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Youtube VR 360 sanal gerçeklik nasıl kullanılır? Hangi videoları 360 sanal gerçeklik özelliği ile yükleye biliriz? bizde sizler için araştırdık…

2005 yılında bir hayvanat bahçesi videosu ile sanal dünyaya adım atan Youtube, bugün kendi alanında dünyanın bir numarası olma özelliği taşımaktadır. Bunu durmak bilmeyen yeniliklerine bağlamak mümkün. Video yükleme ile başlayan serüven, izlenme sayılarına göre adminlere para vermesi, 4k ya varan görüntü kalitesinde video yükleme, yabancı dillere alt yazı ekleme gibi yeniliklerin yanında, Google’nin bu yıl başlattığı Youtube VR 360 sanal gerçeklik özelliği ile de video izleme konusunda nerelere gelineceği konusunda hayalleri zorlamaktadır.

Bugünkü konumuz olan youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Nasıl kullanılır?

Özellikle Android telefonlarda izleme imkanı bulduğumuz youtube VR 360 sanal gerçeklik henüz çok yaygın olmamakla birlikte sanal alemin gözdesi. Youtube’de 100 civarında olan olan bu tarz videolar, tıklanma rekorları kırmaktadır. Panaromik fotograflardan aşina olduğumuz 360 derecelik açıları bu kez videoda izlemekteyiz. Peki nasıl? Android uygulaması olan mobil cihazınızdan Youtube kanalına girdiğinizde profilinizin altındaki bölümden 360* video seçeneğine tıklayarak bu videolara ulaşabilir. Yada arama bölümüne 360 video yazarakta ulaşabilirsiniz. Aynı şekide PC’nizden izlemek isterseniz Youtube’nin arama seçeneklerinden faydalana bilirsiniz. PC’de mouseye basılı tutarak videoyu 360 derece çevirerek her açıdan videoyu izleme imkanı sağlarken, mobil cihazlarda bunu cihazınızı döndürerek yapabilirsiniz.

VR 360 sanal gerçeklik videoları nasıl yüklenir?

360* videolar çekmek günümüzde pek kolay değil. Google tarafından 3D yazıcısı sayesinde üretilen kameralar ile bu çekimler yapılmaktadır. Youtube’de yüz binlerce tık alan VR 360 sanal gerçeklik videoları video izleme keyfi sunarken adminlerinede hatırı sayılır paralar kazandırmaktadır…

Cardboard ile VR 360 sanal gerçeklik videoları izleme…

Google’nin ürettiği Cardboard gözlükleri farklı bir perspektiften görüntüleri izlmekete mümkün, karton gözlük anlamına gelen Cardboard gözlükleri takarak video içinde adeta kaybolmak mümkün. Ülkemizde 30 tl’den 150 tl’ye kadar fiyatı bulunan Cardboard’lara ulaşmak mümkün.

Peki nasıl izlenir?

* Mobil cihazınızı Cardboard’da monte edin.

* Mobil cihazınızdan Youtubeyi açarak 360* video açın

* Seçilen videoyu oynatın, çıkan Cardboard işaretine tıklayın

* Ekranın ikiye bölündüğünü gördüğünüzde mobil cihazınızı Cardboard’a takın

* Gözlüğünüzden videonun etrafına bakın

Kaynak:boylesiyok.com

 

Google Tüm Web Sitelerini VR’a Taşıyacak!

Sanal gerçeklik alanına büyük ilgi gösteren Google, VR teknolojisini web ile buluşturmaya hazırlanıyor. Google mühendislerinin çalışmaları Chrome’da tüm web siteleri için VR desteği sağlama yönünde.
Sanal gerçeklik teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişiyor. Bu alana büyük önem veren markalardan biri de teknoloji devi Google. Cardboard ile VR deneyimini geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan şirketin şimdiki hedefi web üzerinde sanal gerçekliğin kullanılabilmesi.

WebVR Desteği Geliyor

Aslında bu amaçla başlatılan deneysel çalışmalar yok değil. Bunlardan biri de WebVR olarak adlandırılan JavaScript API’sı… “Bu neye yarar?” derseniz basitçe VR cihazlar ile uyumlu VR siteler yaratmak için oluşturulan bir standart diyebiliriz. Chrome ile ilgili olan kısmı ise beta sürümlerinde artık WebVR ayarları yer alıyor. Yani, gelecek Chrome sürümlerinde WebVR desteği sunulabilir.

Google Tüm Web’i VR’a Taşımak İstiyor!

Google mühendislerinin asıl çabası ise WebVR tabanlı ve sanal gerçeklik için özel tasarlanmış sitelerden çok tüm web içeriğinin VR cihazlarda görüntülenebilir hale getirilmesi. Bu nedenle “VR Shell” adlı bir sistem geliştiren mühendisler tüm web sitelerinin Google Cardboard ve Google’ın geliştirdiği DayDream VR deneyimi ile uyumlu olmasını sağlamaya çalışıyor. Henüz başlangıç aşamasıda olan çalışmanın Daydream platformu kullanıma sunulana kadar ortaya çıkması beklenmiyor.

Kaynak:www.webtekno.com

Şu an Satın Alabileceğiniz Sanal Gerçeklik Gözlükleri ve Fiyatları

Levent Aşkan

Sanal Gerçeklik birimleri kelimenin tam anlamıyla aldı başını gidiyor. Bir gün Survivor izlerken Yattara’da sanal gerçeklik gözlüğü görüyoruz, bir gün AVM’lerde etkinlik alanlarında karşılaşabiliyoruz. Biz de sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmak isteyenler için satın alabilecekleri seçeneklerin listesini çıkardık.

CEP TELEFONLARI İLE UYUMLU OLANLAR

Google Cardboard

Sanal gerçeklik teknolojisini merak edenler için alınabilecek en ucuz ürün. Hatta DIY’e meraklı olanlar, ürünü bulundukları yerde kendi de yapabiliyor. Nasıl yapıldığına dair yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Her telefona uyumlu olması büyük bir avantaj.

Ürünün fiyatı: 19TL

google-cardboard

DSCVR

I AM CARDBOARD adlı site farklı modellerde sanal gerçeklik gözlükleri satıyor. DSCVR da en popüler olanlarından biri. Google Cardboard’a göre daha şık tasarımlı ve biraz daha yüzünüzü sarıyor. Yalnız şu an ürün ülkemizde satılmıyor. Cardboard gibi her telefon ile uyumlu.

Ürünün Fiyatı: 30$

cardboard2

Samsung Gear VR

Şu anda en popüler sanal gerçeklik ürünlerinden biri Samsung Gear VR ( Survivor sağolsun ). Görüntü kalitesi ve tasarımıyla öne çıkan ürünün eksiği sadece Samsung’un S6 ve S7 sınıfındaki ürünleriyle çalışması. Görüntü kalitesinin yüksek olmasını sadece bu telefonlarla çalışıyor olmasına da bağlayabiliriz.

Ürünün fiyatı: 299TL

Samsung Gear VR Sanal Gerçeklik

3D VR Box 2

Bu ürün tasarım olarak Samsung Gear VR’ı andırsa da, tüm telefonlarla uyumlu olması Samsung’dan ayıran özelliği oluyor. Kafanızı saran ve uygun fiyatlı bir gözlük arıyorsanız, listenizde bulunabilir.

Ürünün Fiyatı: 40TL

Zeiss VR

Hem Android hem de iOS ile uyumlu olan bir sanal gerçeklik birimi daha.

Ürünün Fiyatı: 599TL

PC İLE UYUMLU OLANLAR

Oculus Rift

2 milyar dolarlık Oculus Rift, yavaş yavaş teslim edilmeye başlandı. Son olarak Minecraft’ın da Oculus ile oynanmasıyla birlikte daha da ilgi toplayan ürünü yurtdışından edinebilirsiniz. Ürünü almadan önce bilgisayarınızın özelliklerini kontrol etmenizde fayda var. Yüksek bir ekran kartı istediği doğru.

Ürünün Fiyatı: 599$

oculus_rift

HTC Vive VR

HTC’nin Valve ile geliştirdiği sanal gerçeklik birimi, beni Oculus Rift’ten daha fazla etkilemişti. Görüntü kalitesi çok yüksekti ve ürünle zamanın nasıl geçtiğini anlamıyordunuz. Yalnız Vive da Oculus Rift gibi yüksek özellikler istiyor. Ürünün şu an Türkiye’ye teslim edilmediğini de ayrıca belirtelim.

Ürünün fiyatı: 799$

HTC-Vive-product-4-1200x800

Playstation VR

Sony’nin sanal gerçeklik pazarındaki kozu Playstation VR, tüm Playstation’larla uyumlu olmasıyla büyük bir avantajı elde edecek. Yalnız kalite olarak Oculus’a erişemediği gelen duyumlar arasında. Ürün Ekim ayında teslim edilmeye başlanacak.

Ürünün Fiyatı: 499$

PS4-PlayStation-VR-502296

Razer OSVR

Daha çok geliştiricilere yönelik bir ürün olan Razer OSVR, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

Ürünün Fiyatı: 299$

Razer OSVR

Kaynak:www.teknolo.com

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir