Html Tag (etiketler)

      Web tasarımın A’sı olan html ‘de  (hyper Text Markup Language – Çoklu metin işaretleme dili) basit kullanımlara yer verelim . Okullarda web tasarım ile ilgili dersler html’den başlar.Html bilmeyen birine  css , php  ya da asp.net öğretilemez . Arka planda hangi kodlar olursa olsun  bir web sayfasında ekranda gördüklerimizin hepsi html kodlarıyla ekrana basılır. Bu kodları , web sayfasının üzerinde bir yere sağa tıklayarak kaynağı görüntüleyi seçerek görebiliriz . Aslında Türkçe anlamından da görüldüğü (işaretleme dili) gibi html programlama dili değildir. Neden değildir? Çünkü <html> kodlarıyla iki sayıyı toplayan bir program oluşturulamaz . Ya da veri tabanına bağlanılamaz .Ya da bir fotogaleri yapılamaz.Bu işlemler php,asp.net,java vs …. gibi programlarla yapılır. Ve sonuç html kodlarıyla ekrana yansıtılır . Bu yüzden html programlama değil , tasarım dilidir.

“Açtığını kapat” kuralı . . .

        Html , etiketlerden (tag) oluşur . Bu etiketlerin görevi web sayfasını ziyaretçilere göstermektir . Kimisi ekranda resim göstermeye , kimisi başlık göstermeye , kimisi satır başı yapmaya , kimisi tablo oluşturmaya vs . . .  yarar . Html’de bir çok etiket ,  açma etiketi ve kapama etiketi yapısında çalışır. Örneğin yazıları kalın  harfle yazmak için kullanılan etiket <b> etiketidir. <b>  açma etiketiyken , </b> ise kapama etiketidir. Örneğin  <b>BİLİŞİM</b> ekrana BİLİŞİM kelimesini kalın olarak yazdırır.<b> ile açılan etiket ,  </b> ile kapanmıştır. İşlem uygulanacak yazı , bu etiketler arasına  yazılır. Yani html ‘de açılan etiket mutlaka kapatılmalıdır. Buna “açtığını kapat” kuralı denir. Bu  kural Tüm html etiketleri için geçerli değildir. Bazı etiketlerde kapama etiketi kullanılmaz.

HTML iskeleti . . .

<html>………….</html> etiketi :<html> etiketi  , html  kodlarının bu satırdan itibaren başladığını gösterir.</html> etiketi ise html kodlarının bu satırda son bulduğunu gösterir.

<head>………….</head> etiketi : Web sayfasıyla ilgili bir çok ayarın (sayfa başlığı,arama motorlarında sitenin hangi kelimelerle aranacağı, site açıklaması vs … ) yapıldığı   etikettir.

<title>………….</title> etiketi : Web sayfasının başlık vermek için kullanılır. Verilen başlık web tarayıcısının üst kısmında gözükür.

<body>………….</body> etiketi :Bir web sayfasında ekranda gözüken her şey body etiketleri arasına yazılır.

<html>
<head>
<title>HTML Öğreniyorum</title>
</head>
<body>SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ .</body>
</html>

      Yukarıdaki kodlara html iskeleti denir.Windows’ta Not defteri uygulamasını açıp , bu kodları yazdığımızda basit bir web sayfası yapmış oluruz. Sayfayı “farklı kaydet” ile kaydederiz. Uzantısı .html ya da .htm olmalıdır. Örneğin ilksayfa.html .

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir