Çocukların eğitiminde Anne-Baba faktörü

Çocuk Gelişimi Ve Gelişimin Eğitim Etkisi

             Her çocuk özeldir. Çocukların bazı değişik özelliklerine ve gelişim dönemlerine dair bilgi edinmek, onlarla yaşamayı daha da kolaylaştırarak büyüme evrelerinde gerek anne gerek babalarına kesinlikle yardımcı olmaktadır. Sadece çocuklarını gözlemek bazı durumlarda yetersiz kalır. Çocuğun fiziksel ve psikolojik anlamda sağlıklı yetişmesinde, bunun yanı sıra edindiği davranışların şekillenmesinde anne ve babanın rolü çok önemlidir.

             Eğitim, hem bilişsel hem de sosyal yönleriyle karmaşık bir süreçtir. Bu süreci her iki alanda da çocuklar eski öğrendiklerine yeni öğrendikleri bilgileri ekleyerek ve içselleştirerek geçirirler. Bu süreç çerçevesinde çocuklar bağımlılıktan özerkliğe, bencillikten paylaşımcılığa, sabırsızlıktan beklemeyi öğrenmeye, tutarsızlıktan tutarlılığa ve bunlar gibi pek çok durum değişimlerine yönelim sağlarlar.

 Anne Figürünün Önemi

             Anne sevgisi, bebeklik döneminden itibaren bir çocuğun hissettiği en saf duygudur. Bu sevgiyi doğumla beraber çok yoğun alan çocuk, ilerleyen dönemde de bu sevgiyi yine eksiksiz bir şekilde almalıdır. Anne bu sevgiyi çocuğun beslenmesi için gereken gıdalar gibi sevgisini de sürekli ve tutarlı bir şekilde vermesi gereklidir. Yapılan birçok araştırmada, kısa süreli dahi alsa anne ve çocuğun birbirinden ayrılması durumunda yaşanan etki ve sonuçlar incelenmiştir. Sonuçlara göre anne ve çocuk ayrılsa dahi çocuğa bakan kişinin çocuk ile iyi ilişki kurması sonucunda çocuğun bu ayrılıktan çok da kötü etkilenmediği gözlenmiştir.

             Günümüzde çalışan annelerin sayısının artmasıyla çocuğun eğitiminde eksiklik oluşabileceği kaygısı toplumuzda yankılanmaktadır. Buna rağmen çalışan bir anneye sahip olsa da çocuklar, bakıcının çocukla ilişkisi iyiyse anne ile olan ilişkide de sarsıntılar olmamaktadır. Önemli olan annenin çocuğuyla geçirdiği süre önemli değil, bu sürenin ne kadar nitelikli geçtiği önemlidir.

 Baba Figürünün Önemi

             Baba, genelde her zaman çalışan olduğundan dolayı toplumda çocuk ile baba ilişkisi o kadar yargılanmasa da çocuk, baba ile daha az zaman geçirdiğinden dolayı bu süre daha değerlidir. Günümüzde aile geleneklerinin de değişmesi sebebiyle baba faktör olarak değer kazanmıştır. Araştırmalara göre çocuk, anne ve babanın sevgisi ile güvenini hissettiği taktirde eğitimine daha da emin adımlarla yürümektedir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir