Sosyal medyanın insanları bağımlı yapması

Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi

        İnternet kullanımının artması ve zamanımızın büyük bir çoğunluğunu alması ile birlikte sosyal medya kullanımı da hayatımızda etkin bir yer edinmeye başlamıştır. Hem bireylerin hem de işletmelerin sıklıkla kullandığı sosyal medya hesapları, en uzak mesafeleri dahi yakın bir hale getirmiş ve bu da tüm dünya üzerinde olup bitenlerden anında haberdar olmamıza yol açmıştır.

      Her gün milyonlarca kişinin kullandığı ve hayatının her anını paylaştığı sosyal medya hesapları, çılgınca bir fotoğraf, video ve bilgi paylaşımını da beraberinde getirmiştir. Doğru kullanıldığında hayatımıza çok önemli katkılar sağlayan sosyal medya, kötü amaçlar için kullanıldığında ise olumsuz durumlar yaşanmasına yol açmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen günümüzde çok önemli bir boşluğu dolduran sosyal medya hesapları, özellikle işletmeler için en düşük bütçeli reklam seçenekleri arasında yer almaktadır.

 Sosyal Medya Bağımlılığı

        Sosyal medyanın insan hayatında bu kadar büyük bir yer kaplaması, birçok kişide bağımlılık noktasına gelmiş ve her türlü duygu bu hesaplar üzerinde yaşanır hale gelmiştir. Gereğinden fazla kullanıldığında ve bir bağımlılık halini aldığında kişileri gerçek dünyadan uzaklaştıran sosyal medya, sanal iletişimin daha önemli bir hal almasına da yol açmıştır. Yalnızca sanal ortamda iletişim kurabilir hale gelen insanlar, her ne kadar bunun bilincine varamasa da gerçek dünyadan her geçen gün biraz daha uzaklaşmaktadır.

       Sosyal medya bağımlısı olan ve her an hesaplarını kontrol etme ihtiyacı hisseden kişiler, bu durum nedeni ile internetin olmadığı alanlara gitmeyi tercih etmemekte ve böylece bağımlılığın son noktalarını yaşayarak hayatını kısıtlamaya başlamaktadır. Sosyal medya hesaplarında hep mutlu ve güzel hayatların paylaşılıyor olması da sosyal medya bağımlılarının kendi hayatlarını sorgulamalarına sebebiyet vermektedir.

         Sosyal medya bağımlılığın günümüzde gelmiş olduğu nokta, maalesef ki insanları birbirinden fiziken uzaklaştırmış ve herkesin kendine hayali bir hayat kurmasına neden olmuştur. Bu bağımlılık nedeni ile yaşanan güvensizlik sorunu ise, hayatı daha da zor bir hale getirerek kişilerin ruh sağlığı ile oynamaya başlamıştır.

  Bağımlı derecesinde sosyal medya hesaplarını kullanan ve hayatını tamamen bunun üzerine odaklayan kişiler, bekledikleri sonuçları alamadıklarında ise hüsrana uğramakta ve bu da mutsuzlukla sonuçlanmaktadır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir