İnternet bağımlığı ile mücadele etme

        Çağımızın gerekliliklerinden olan internet her geçen gün büyük bir hızla büyümektedir. Bu büyüme aynı zamanda beraberinde getirdiği sorunlarla birlikte yaşamın parçası haline geldi. İnternet temelinde gerekli bir ihtiyaçtır. Fakat iş hayatından okul hayatına kadar giren bu icat, her geçen gün başarının düşmesine ve meşguliyetin artmasına katkı sağlamaktadır. İnternet bazen yolda seyir halinde cep telefonu kullanan kişiyi bile ölüme götürmekte veya ölümle tehdit edebilmektedir.

            Uzmanlar yapılan araştırmalar ile çarpıcı tespitler ortaya koymuştur. Bu tespitlerden en önemlisi ise internet bağımlılığının kişilerde davranış bozukluğuna yol açtığı kaydedilmektedir. Bu sebeple uzman hekimlere başvuran insan sayısı günümüzde hızla artmaktadır. Bununla mücadele etmenin bir yolu olarak da ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bağımlı kişinin bağımlılığını farkında varması ve mücadele etmesi bazı durumlarda oldukça zordur.

 İnternet Bağımlılığının Belirtileri
  •  Haftada 30 saatten fazla olarak internette bulunmak.
  •  Ortalama 1 saat içerisinde 2 defadan fazla telefon veya bilgisayarla etkileşimde olmak.
  •  Gece saatlerinde internet başında bulunmak.
  •  İnternette vakit geçirmekten hem hoşlanıp aynı zamanda da suçluluk duygusunu hissetmek arasında kalmak.
  •  İnternet başında fazla vakit geçirilmesinden kaynaklı fiziksel sıkıntıları dile getirmek.
  •  Zamanı verimli şekilde kullanamamaktan şikayet etme.
  •  Gözlerde yorgunluk ve görme bozukluğu belirtileri.
  •  İhtiyaçların giderilmesinde öncelik verilmemesi.
  •  İnternetten uzakta kalınca kendini yoksun ve eksik halde hissetmek.
 Mücadele Etmenin Yolları

            Önemli olan konulardan birisi de bu bağımlılığın temeline inmektir. Bireyin kendisini bu derecede internete bağımlı yapan faktörleri tespit edip bunlar üzerinde tutucu kararlar almasıdır. Cep telefonları en büyük internet bağımlılık tutsağı haline gelmektedir. Bu yüzden bağımlı kişi tarafından cep telefonlarını oldukça az kullanıma dikkat etmeli, gerekirse ihtiyaç dahilinde bile bu ihtiyacı başka yollardan temin edip bir nebze olsun eksikliğinden kurtulmalıdır.

           Yatak odalarında cep telefonu ve bilgisayarların olmaması kaliteli uykuyu arttıracağı gibi, bir süre sonra bağımlılık derecesinde düşüşler meydana getirecektir. Gün içerisindeki alışkanlıkları değiştirerek, spor yaparak, hobi edinerek, kitap okuyarak, bilgiyi okuyup araştırıp nesneler vasıtasıyla elde etmeyi kendine misyon edinmek, mücadele konusunda oldukça etkin rol oynamaktadır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir