Uçan arabalar

        Uçan arabalar deyince ,  kimileri için ilki 80’li yıllarda yapılan “Geleceğe Dönüş – Back to Future” filmi  akla gelir.Ya da yine o yıllarda  çokça izlenen  “Jetgiller” çizgi filmi , “Batman”  vs… O zamanlarda hayal olarak görülen araba  gerçekleşmiş durumda . Bazı firmalar sınırlı sayıda satışa sunmuşken , bazılarının ise önümüzdeki yıllarda piyasaya sürüleceği söyleniyor.Uçan arabalar gelince ne değişecek? Özellikle aciliyeti olan durumlarda çok fayda sağlayacağa benziyor. “Trafik sıkışıklığı olmayacak orası kesin”  diyemeyiz.Çünkü ilerde kullanımı arttıkça havada da bir trafik olacak. İnişleri için ayrı bir alan/pist yapılacak mı? Ya da istenilen her yere inebilecek mi? İniş güvenliği şehir içinde nasıl sağlanacak ?  vs…

           Fiyatı ne kadar olacak? Elektrikli kara araçları diğerlerine göre nasıl pahalı  oluyorsa , uçan bir elektrikli araç da uçuş eğitiminde kullanılan uçaklardan çok daha pahalı olacak. 

       Üretilmesi/piyasaya sürülmesi planlanan uçan arabalardan bazılarını inceleyelim.

AeroMobil 4.0 STOL  ve AeroMobil 5.0 VTOL  konsept

           Slovakyalı şirket elektrikli , 4 kişilik dikey iniş-kalkış yapabilen bir konsept üretti .Elektrikli olması çok iyi .Çevre dostu bir araba.700 km’ye kadar yol yapabiliyor.Sadece şehir içi değil şehir dışı mesafelerde de kullanılabilecek . Gemilerde nasıl can yeleği varsa bu araçlarda da paraşüt olacak.Peki ne zaman satışa sunulacak? AeroMobil 4.0 STOL konseptinin   , 2020 yılında sınırlı olarak satışa sunulacağı söyleniyor.2025 yılında da her yerde satışta olacak.Daha önce de piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

görsel:aeromobil.com
Pal V-One . . .

       Her yere inebilen , olumsuz hava koşullarıyla çok iyi mücadele edebilen uçan araba olduğu söyleniyor.Şu an satışta , Sport modeli fiyatı 299.000 € ( 1.764.000 TL)  . Sıfırı 100bin TL olan araçtan 17-18 tanesinin fiyatına denk . Satın almak için 10bin avro  depozito yatırılması gerekiyor.Hızı  saatte 180 km. Liberty modeli ise 400bin  dolar (2.037.000 TL) .

Görsel:pal-v.com

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir