Elektronik ev aletlerinde dikkat edilmesi gerekenler

         Günlük hayatta ev içerisinde vakit geçirirken, yemek hazırlarken, temizlik yaparken yaşantımızı kolaylaştıran, işlerimizi büyük oranda hafifleten elektronik eşyalar oldukça yaygınlaştı.

Elektronik ev aletlerini kullanırken
dikkat edilmesi gereken bazı noktalar

1- Sahip olduğumuz elektronik ev aletinin harcadığı enerji miktarına dikkat etmeli, her zaman A sınıfı elektronik alet tercih edilmelidir. Tasarruflu ev aletleri büyük oranda tasarruf sağlamaktadır.

2- Buzdolabı kapağını sık sık açıp kapamak içerisindeki havanın ısınmasına sebep olur ve soğutma için fazla enerji harcanır.

3- Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi çalıştırılırken kapasitesini aşan şekilde doldurulmamalıdır. Kapasitesinden az şekilde çalıştırırken ise buna uygun olarak program seçilmelidir.

4- Elektronik ev aleti bozulduğunda, bir sorun çıkardığında teknik servisi çağırın. Aleti tamir etmeye çalışırken daha kötü bozmak ilk hâlinden fazla sorun teşkil eder.

5- Buzdolabını doldururken çok fazla ürünü birbirlerine yapışık halde yerleştirmek hava akımının rahat akmasını engeller ve soğutma işlemi için daha fazla enerji harcanmasına sebep olur. Buzdolabını kapasitesinden fazla doldurmamak bu enerji kaybını engellememiş yardımcı olur.

6- Küçük porsiyon yemekleri ısıtırken ocak veya fırın kullanmak yerine mikrodalga fırın kullanmak büyük oranda enerji tasarrufu yapmamıza yardımcı olur.

7- Mutfakta kullanılan parçalayıcı, çırpıcı gibi küçük ev aletleri tek bir seferde 15- 20 saniyeden fazla çalıştırılmamalıdır. Aksi halde motor bölümü zarar görebilir, cihaz kullanılamaz hale gelebilir.

8- Buharlı ütülerde buhar kısmı aktif ise içinde su bulundurmadan çalıştırılmamalıdır. Kullandıktan sonra içindeki kalan şu mutlaka boşaltılmalıdır.

9- Televizyon, bilgisayar, laptop gibi ürünler kullanılmadığı zamanlarda standby (bekleme) modunda olmak yerine kapatılmalıdır. Bekleme modunda hala enerji kullanıp elektrik harcamaya devam etmektedir.

10- Mutfakta kullandığınız su ısıtıcısının temizliği yapılırken elektronik kısımlarına su gelmemelidir. Gerekirse hafif nemli bir bezle silmek cihazın ömrü bakımından daha iyi olur.

11- Suyla temas eden, kireçlenen elektronik ev aletlerinin temizliğinde ağır kireç sökücü, sirke gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünlerde sirke kullanmak kireci yok etmenin aksine elektronik ev aletinin rezidansının zarar görmesine ve bir süre sonra bozulmasına neden olur.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir