Domain uzantıları Seo’ya etki eder mi ?

          Domain uzantılarının seo performansı üzerinde çok bariz bir etkisi bulunmaktadır. Öncelikle yerel olarak çalışacak bir site için domain uzantısı seo üzerinde çok kritik bir öneme sahiptir. Örnek vermek gerekirse Türkiye için domain uzantılarının önem sırası şu şekildedir:

1-“.com” (Tüm dünyada öncelikli öneme sahiptir.)
2-“com.tr” (Türkiye’de en geçerli olan domain uzantı adıdır.)
3-“.gen.tr ” ( Özellikle. tr uzantısı barındırması sebebiyle öne çıkar. )

          Bu uzantılardan sonra ise “.net”, “.org” geriye kalan “.tr ” barındıran uzantılar ve diğer uzantılar olarak önem sırasından bahsedebiliriz. Tabii SEO amaçlı bir sıralama için önem sırası bu şekildedir global anlamda düşünülürse “.net” ve “.org” uzantıları “.com.tr” ve “.gen.tr” nin önüne geçebilir. Türkiye’de bu uzantılardan daha önemli olan “.edu.tr” gibi uzantılar da mevcuttur fakat bu uzantılar satın alınamamakta olduğu için liste dışı bırakılmıştır.

 

Domain uzantılarının önemini belirleyen etkenler nelerdir?

        Bu etkiler tamamen kullanıcıların o uzantıya olan ilgisi ve bakış açısı üzerine kurulmuş bir sisteme dayalıdır. Teorik anlamda bir domain uzantısını diğerinden üstün tutabilecek bir kullanım amacı yoktur fakat insanların tercihleri, akılda kalıcılık ve uyum üzerine olduğu için bu uzantıların her birinin fiyatı da birbirinden farklı olarak satışa sunulabilmektedir. Pahalı olarak nitelendirilebilecek olan domainler genelde “.com” ve “.com.tr” gibi kullanımı daha fazla öne çıkan uzantılardır. Diğer tercih edilmeyen domain uzantılarının fiyatları ise yaygın kullanılanlara göre daha ucuzdur.
Ucuz Domain Uzantıları Hangi Amaçlarla Kullanılır?

       Seo’ya iyi bir katkı sağlayamayan “.tr.gg”, “t.k”, “.space”, “.design” ve benzeri ucuz domain uzantıları da satın almak da mümkündür. Bu gibi seo’ya bir katkısı olmayan domain uzantıları genelde hit arttırmaya önem vermeyen, internet sitesi kurmak gibi bir amacı olmayan fakat ihtiyaç duyan(her şirketin açması zorunlu hale getirilmesi gibi), spam site kurmak amaçlarıyla kullanılan web kullanıcıları için tercih edilmektedir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir