İnternetten alış-verişte dikkat edilmesi gerekenler

   Günümüzde internetten alışveriş hızla artarak devam ediyor. İnternetten alış-veriş 2000’li yılların başına göre , çok daha güvenli ve sistemli hale gelse de , dikkat edilmesi gerekenler var : 

Kredi kartıyla ödeme yapacaksanız 3D Secure kullanın. 3D Secure , kartınızdan çekim yapılırken , cep telefonununa gönderilen kod (banka tarafından) ile onaylama yapmaktır.

Kullanıcı yorumlarını okuyun . Daha önce ürünü almış olan kişilerin yorumlarını mutlaka okuyun.Ürün hakkında fikir sahibi olmak açısından önemli .

Tanınmış sitelerden alış-veriş yapın. Hem güvenlik , hem de satış sonrası  her türlü işlem açısından önemlidir.

Elektronik ürünlerde , kurulumu mutlaka  yetkili servise yaptırın. Çünkü ürün arızalı çıkarsa servis elemanları tarafından “servis raporu ” hazırlanır.Bu rapor iade için gereklidir.Diyelim ki ürünü kendiniz kurdunuz.Bozuk çıktı. Alışveriş sitesi sorumlu değildir. Genelde kurulumlar ücretsizdir.Fakat ücretli bile olsa servise yaptırılmalı.İster mesleğiniz elektronik mühendisliği olsun , kurulumu mutlaka servise yaptırın.

Ürünü 14 gün içerisinde gerekçesiz  olarak iade edebilirsiniz. Mesafeli satış yönetmeliğine göre , (ödeme ekranında onaylanan sözleşme) satın aldığınız ürünü 14 gün içerisinde gerekçesiz  olarak iade edebilirsiniz. Ürünün bozuk ya da defolu olması gerekmez.Beğenmediyseniz iade edebilirsiniz. Bozulabilecek ürünler iade edilmez. (yiyecek,içecek vs.. )

Ürün eksiksiz ve hasarsız iade edilmeli.Kutu içerisinde ne çıktıysa aynen  , kutuya konmalı.Ürünü monte etmek için gönderilmiş bir vida dahil .Ürünün kutusu ya da ambalajı zarar görmemeli. Önemli noktalardan biri de , fatura mutlaka  kutuya konmalı.

İade için kargo ücreti ödenmez. İade işlemlerinde , alış-veriş sitesi bir kargo numarası verir.Bu numara , ürünle birlikte kargo firmasına verilir.İstenilirse ürün kargo şubesine  götürülmeden , kargo şirketi aranarak , evden teslim edilebilir . (Aynı gün alınmayabilir.Ortalama 2 gün içinde kargo firması eve gelip ürünü teslim alır.) Kargo numarasının geçerliliği ,  7 gündür. 7 Gün içinde  ürünü kargoya vermeniz   gerekir.

Bu noktaya dikkat etmek lazım . Diyelim ki  12 taksitle bir TV alındı. Beğenilmedi ,  iade yapıldı.Alış-veriş sitesi , bankaya iade ücretini tek seferde öder.Fakat banka TV’nin parasını tek seferde ödemez.12 taksit olarak , aldığınız şekilde öder.Bu durum tamamen bankalarla ilgilidir.Alış-veriş sitesi iade ücretini bankaya peşin ödemiştir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir