Cep Telefonlarında Güvenlik

          Elektronik ortam, verilerin dijital olarak depolanabildiği bilgisayar, cep telefonu gibi aletler ve internet gibi sanal ortamlara verilen addır. Günlük yaşamda neredeyse bu cihazlar ve interneti kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Kişisel bilgiler, fotoğraflar, videolar, banka işlemleri ve finansal bilgiler gibi birçok veri bu cihazlara kaydedilip internet aracılığı ile kullanılıyor. Kişisel ve finansal bilgiler gibi çok önemli olan bu bilgileri elektronik ortam içinde paylaşmanın, depolamanın beraberinde getirdiği risklerle bu ortam güvenliği nasıl sağlanabilir?

Cep Telefonlarında Güvenlik

            Cep telefonu, konuşma ve yazışma özelliklerinden sonra artık multimedya kapasitesi, GPS ve İnternete erişim fonksiyonlarına sahiptir. Taşınabilir ağlar işleyiş ve alt yapısı ile internetin işleyişinden farklıdır ve bu da cep telefonlarında güvenlik sorunlarına yol açar. Cep telefonu ağları ticari kurumlar tarafından işletilir ve bu kurumlar müşterilerinin iletişim bilgileri ve kişisel bilgilerine sınırsız erişim sağlayabilir. Telefonlardaki işletim sistemi bir aygıtın; servis sağlayıcılarının daha iyi izleyebilmesi için gizli özellikleri içerebilir. Birçok ülkede telefon servisleri bütün iletişim kaydını hukukun zorunlu kılması ile kaydeder ve aynı zamanda telefonlar üçüncü kişiler tarafından dinlenebilir.

          Tüm bu bilgilere güvence altına almak zordur ve Hatta bazı telefonlarda imkânsızdır. Güvenlik tedbirlerinden ilki fiziksel güvenliktir.

Telefon daima kullanıcının yanında bulunmalı, şifreler konulmalı ve ön tanımlı fabrika ayarlarına belirli aralıklarla değiştirerek şifreleri kullanıcıya özel kılınmalı.

Telefonda hassas bilgiler kaydedilmek istenildiğinde harici bir hafıza kartına kaydedilmeli.

IMEI numarasına telefondan ayrı olarak saklanıp, not alınmalı; bu telefonun çalınması durumunda telefonun izini sürebilmek adına gereklidir.

Telefon sık sık farklı konumlarda kullanılmalı.
Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir