Sosyal medya bağımlısı çocuklar

Çocuğum Bir Sosyal Medya Bağımlısı Mı?

            Hayatımızın odak noktası haline gelen sosyal medyanın kullanımı gün geçtikçe artıyor. Sosyal medya bağımlılığı nedir sorusundan önce kısaca sosyal medyanın tanımını yapalım. Sosyal medya: Arkadaşlarımızla iletişim kurabildiğimiz, videolarımız, fotoğraflarımız duygu ve düşüncelerimizi, bulunduğumuz yeri paylaştığımız, güncel olayları ve haberleri takip ettiğimiz bir mecradır. Sosyal medya bağımlılığı nedir? Sorusu ise basitçe açıklanacak olursa, sosyal medyada aşırı vakit harcayarak sosyal ve psikolojik olumsuzluklara neden olan zorlayıcı bir davranıştır.

            Sosyal medya hayatımıza akıllı telefonların kullanımı ile girmeye başladı. Modern çağın sendromu haline gelmeye başlayan sosyal medyanın kullanımı ise giderek arttı. Büyük-küçük her yaştan oluşan kitlelerin kolaylıkla erişebileceği duruma geldi. Özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturmaya başladı. Bağımlı çocuklar giderek çoğaldı.

            Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz sosyal medya, çocukların sosyal gelişimini etkilemektedir. Uzmanlara göre çocuk gerçek hayattan koparak, sanal kimliklerle yaşamaya başlıyor. Sanal alemde arkadaş edinerek, gerçek dünyadaki sosyal iletişimden kopuyor. Kontrolsüzce kullanılan sosyal medya çocuklarda fiziki, duygusal, zihinsel ve sosyal sorunlara yol açıyor.

            Çocukların sosyal medya bağımlısı olmaması ve suistimale uğramaması için dikkat edilmesi gerekenleri birkaç başlık altında aşağıda belirtmek istedim.

 Sosyal Medya Hakkında Bilgi Edinmelisiniz

         Bu uygulamaların nasıl çalıştığını çocuklarınızın bu uygulamalarla neler yapabileceğini öğrenmelisiniz. Yeterli bilgiye sahip olduğunuzda yapacağınız denetimle çocuğunuzun güvende olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ebeveynlerin bir eğitim almasında fayda vardır.

 Sosyal Medyanın Tehlikelerini Anlatın

         Çocuklarınıza bu platformda başlarına gelebilecek tehlikeleri tahmin edemezler. Bilgilerinin, fotoğraflarının ele geçirileceğini ve bunların kötü amaçlarla kullanılacağını anlatın.

 Sosyal Medya İçin Bir Yaş Sınırı Getirin

      Çocuklarınıza yaşlarının küçük olmasından dolayı sosyal medya kullanımına izin vermediyseniz, bir yaş sınırı getirerek bunu bir süre daha erteleyebilirsiniz. Bunun için en uygun yaş limiti 13 olmalıdır. Çocuklar arkadaşlarının etkisiyle yaş sınırını beklemeden ailesinden gizli hesap açarak kullanmaya başlayabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde gerekli önlemleri alarak sosyal medyayı denetimli bir şekilde kullanılmasını sağlayınız.

 Bilgisayarları Çocuk Odasına Koymayın

            Çocuğunuzun kullandığı bilgisayar kendi odasında değil evin sık kullanılan odalarından birine koyulmalıdır. Bu durumda çocuk daha dikkatli davranır ve siz de onları daha rahat takip olanağı bulursunuz.

 Sosyal Medya Kullanımı İçin Zaman Belirleyin

      Sosyal medya kullanımını etkileyecek en etkili yöntemlerden diyebiliriz. Haftalık belirleyeceğiniz bir süre tanımlayarak bunun dışında kullanmayacağını belirtebilirsiniz.

 Çocuğunuzun Kullandığı Uygulamaları Düzenli Olarak Kontrol Edin

            Sosyal medya uygulamaları ve kullanılan siteler güvenlik ayarlarında değişiklik yapabiliyorlar. Yapılan bu değişiklikler çocuğunuzun profil bilgilerinde de değişiklik yapabilir. Bu nedenle çocuğunuzun kullandığı mobil cihazları ve bilgisayarları sık sık kontrol ederek gizlilik ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir