Format nasıl atılır? Windows 10 nasıl kurulur?

           PC formatlamak nedir ? Bilgisayar formatlamanın anlamı   , bazı kaynaklarda “Bilgisayardaki tüm bilgilerin silinmesidir.” şeklinde geçse de  doğru değildir.Gerçek olan işletim sisteminin silinerek yeni bir işletim sistemi yüklenmesidir.Harddisk 2’ye 3’e ya da daha fazla bölüme ayrılabilir.Bu da formatlamanın ,  tüm bilgilerin silineceği anlamına gelmediğinin ispatıdır.İşletim sisteminin yüklü olduğu sürücüdeki (Genelde C: ) tüm bilgiler silinir.Ve yeni bir kurulum yapılır. “Ben kurulum yaptığımda C: deki dosyalarım silinmiyor .” diyen arkadaşların yaptığı işlem formatlama değil , Yükseltme/Güncellemedir. Var olan eski bir işletim sisteminin yerine daha yeni bir işletim sistemi kurmaktır.

Bilgisayarlara neden format atarız?

       Bilgisayarı neden formatlarız ? Birinci neden , bilgisayar çökmüş olabilir.Virüs , trojan , solucan vs… herhangi bir zararlı yazılım bilgisayara girmiş , ve kullanılamaz duruma getirmiştir.Antivirüs programınız temizleyememiş , devre dışı kalmış vs… nedenler yüzünden bilgisayar kullanılamaz duruma gelmiştir.Yapılacak şey format atmaktır.

          İlla da format atmak için bilgisayarın çökmesi gerekmez.İşletim sistemleri zamanla hantallaşır. Bilgisayar yavaşlar , klasörler geç açılır , programlar yavaş çalışır.Bunun nedeni de sıkça yüklenen/kaldırılan programlar , işlem yoğunluğu vs .. nedenlerdir.Bu durumda bilgisayarın hız ve performansını arttırmak için format atılır.

Bilgisayarlara format  atmak için nelere ihtiyaç var?

              Bilgisayara format atmak için bir kurulum DVD’si ya da USB’si gerekir.Daha hızlı kurulum açısından , zamanla DVD’lerin bozulması gibi nedenlerden dolayı USB ile kurulum yapmak daha iyidir.Formatlama işleminden önce Windows’un yüklü olduğu sürücüde verilerimiz varsa yedeklemeliyiz.

                  Kurulum dosyası indirme ve kurulum USB’si oluşturma işlemlerine daha önce değinilmişti.

http://webhocasi.org/2018/12/10/windows-10-kurulum-dosyasini-indirme-resimli-anlatim/

http://webhocasi.org/2018/07/25/usb-bellek-ile-windows-kurulumu/

Bilgisayara nasıl format atılır?

                 Bilgisayarınızdaki verilerinizi yedekleyiniz.Harddiskiniz 2’ye  , 3’e ya da  daha fazla bölüme ayrılmışsa , C:sürücüsündeki dosyaları bu sürücülere yedekleyebilirsiniz. Fakat bilgisayar iyice çökmüş , virüsler diğer bölümlerede bulaşmış . Direkt bu bilgisayardaki verileri sıfırlayalım durumu varsa , aşağıda videoda gösterildiği gibi tüm bölümleri silip , harddiskinizin tamamını (Sadece C: sürücüsü değil) formatlayabilirsiniz.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir