RAW formatına dönüşmüş harddisten veri kurtarma

          Harici harddisklerde , çoğu yanlış kullanımlardan dolayı hatalar oluşur . Özellikle işlem yapılırken kablosu çıkarılmamalıdır.”harici harddisk dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası veriyorsa  chdsk komutu ile tarama yapmak sorunu çözebilir.Disk tarama,  komut olarak ya da windows’tan yapılıyor.

1.YOL : başlat/çalıştır/cmd yazın.Komut ekranını açın.Komut ekranına  chkdsk/r f: yazın (buradaki f , harici harddiskin sürücü harfidir.Sizde farklı olabilir.Harici hdd hangi harf ise f ‘ nin yerine o harfi yazın.)Bu işlemin uzunluğu , harici harddiskinizin doluluğuna ve mevcut hatalarına göre değişir.(750 GB yaklaşık 1 saat sürdü. 😡 )

2.YOL :Bilgisayarıma girin.Harici hdd sürücünüz üzerinde sağ tıklayın.Özellikleri seçin.Araçlar sekmesine tıklayın.Aşağıdaki pencere açılacaktır.Buradan “denetle” düğmesine tıklayın.Tarama işlemi başlayacaktır.

        Yukarıdaki işlemleri yaptınız.Harddiskiniz düzelmediyse RAW formatına dönüşmüş olabilir.Bu yüzden içerisindeki veriler görünmez.HDD ‘ye girilmez.Dizin hataları verir.

Harici Harddiskin RAW formatına dönüştüğünü nasıl anlarız?

       Bilgisayarım üzerine sağ tıklanır.Açılan menüden “Yönet” seçilir.Gelen pencereden “Disk yönetimi” seçilir.

Aşağıda görüldüğü gibi harici hdd üzerinde RAW yazıyor.

RAW formatına dönüşmüş harddisten veri nasıl kurtarılır?

        Bu işlem için kullanılan bir kaç program var.Bunlardan biri R-STUDIO Network    programıdır.  İlk önce burayı tıklayarak programı indirin.     Kurulumunu yapın.

R-STUDIO  ile RAW’a dönüşmüş hdd’yi kurtarma

  • RAW formatına dönüşen harddiski bilgisayara takınız. R-STUDIO programını çalıştırınız. F   sürücüsü harici hard diskimizin bulunduğu harftir.Harici hdd sürücü harfi sizde farklı olabilir.
  • F:   sürücüsü üzerinde sağ tıklayınız.”Open Drive Files” (Sürücü dosyalarını aç) tıklanır.
  • 1 numaralı alanda kurtarılabilecek dosyalar görünür. Hepsini ya da seçilen klasörler Recover (2) düğmesine tıklanarak kurtarma işlemi başlar.

  • 1 nolu alandaki düğme tıklanarak , kurtarılan dosyaların nereye kaydedileceği belirlenir. OK (2) düğmesine tıklanarak devam edilir.

  • Kurtarılan dosyalar önceden belirtilen klasöre kaydedilir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir