VPN nedir?

             VPN  , son zamanlarda  sıkça adı geçen bir terim . Açılımı ,  Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) şeklinde . VPN , 256 bit şifreleme sistemi kullanarak , bilgisayarınızla bağlandığınız sunucu (web sitesi) arasında güvenliği sağlar. Girdiğiniz web sitesini ne servis sağlayıcınız ,  ne  hacker’lar ne de başka sistemler hiç bir şekilde göremez. Ayrıca ülkelerdeki yasaklanmış olan sitelere  giriş yapmayı sağlar.Öncelikle firmalar tarafından çokça tercih edilir.

VPN hizmeti ücretli mi? 

    Ücretli ve ücretsiz olarak VPN hizmetleri verilmekte.Bir çok firma var . Aradaki fark  paralı VPN hizmetleri daha hızlı . 

VPN hangi amaçla kullanıyor?

       Yasaklı Olan sitelere Erişim :

         VPN , ülkeler tarafından  erişimi yasaklanan sitelere girmeyi sağlar.Örneğin , Çin ‘de Facebook, Twitter , Google ,Wikipedia’ya erişim yasaktır. Yine Suudi Arabistan’da  WhatsApp,Skype, Snapchat,Facetime ,Telegram gibi internet üzerinden haberleşmeyi sağlayan uygulamalar da yasaklı.  

             Dosya indirme :

            Torrent sitelerden dosyaları indirmeyi sağlıyor. (Torrent siteler yasaklı dosya barındırdığından erişimi yasaklıdır.)

             Gizlilik Güvenlik :

            3. şahıslar girdiğiniz web sitelerini hiç bir şekilde görmüyor.Özellikle hacker’ların , firmaların E-mail adresleri üzerinden dolandırıcılık yapmalarını engelliyor.

 

       Kısacası VPN , bir sunucu aracılığıyla bağlanmak istediğiniz web sitesine bağlanmayı sağlıyor.Girdiğiniz siteye kendi IP adresinizle değil , başka bir ülkedeki IP adresiyle bağlanabiliyorsunuz . Bu IP adresleri VPN hizmeti veren sunucularda tutuluyor.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir